Gminy partnerskie
GMINY PARTNERSKIE
- 13-11-2018
- drukuj
Lägerdorf
Umowa o międzynarodowej partnerskiej współpracy pomiędzy miastem Sępopol i gminą Lägerdorf została podpisana 4.09.1993 r. jako wyraz porozumienia pomiędzy narodem polskim i niemieckim. Na dokumencie podpisy złożyli ze strony polskiej Burmistrz Roman Rodzik i przewodniczący Rady Stanisław Szymański, a ze strony niemieckiej Burmistrz Rudolf Dietrich oraz Przewodnicząca Rady Pani Ina Maria Kunkelmoor. Partnerzy wyrazili gotowość do rozszerzania i pogłębiania współpracy, a tym samym do wzmocnienia pokoju między narodami. Ważnym punktem tego porozumienia stanowiła chęć obu stron do nawiązania spotkań pomiędzy różnymi grupami społecznymi, a przede wszystkim wymiana młodzieży obu miast.
Obecnie w ramach tej umowy rokrocznie odbywa się wymiana młodzieży miast partnerskich, której celem jest wzajemne poznanie kultur, przezwyciężenie barier językowych, nawiązanie nowych kontaktów i zacieśnienie istniejących już więzi. W wymianie uczestniczą uczniowie z Gimnazjum w Sępopolu i młodzież z Lägerdorfu.
Prawdinsk
Pierwsze porozumienie o współpracy pomiędzy władzami Samorządowymi Miasta Prawdinsk Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej a Władzami Samorządowymi Miasta i Gminy Sępopol Województwa Olsztyńskiego Rzeczypospolitej Polskiej zostało zawarte w Prawdinsku w dniu 15 lipca 1996 r. porozumienie podpisali ówczesny Burmistrz Miasta i Gminy Sępopol Tadeusz Wojnicz i Mer Miasta Prawdinsk Władimir Aleksandrowicz Bakalin. Natomiast 5 lat później tj. 30.06.2001 r. zostało odnowione porozumienie zawarte w 1996 r. o współpracy pomiędzy Miastem Prawdinsk a Miastem i Gminą Sępopol, które podpisali Burmistrz Miasta i Gminy Sępopol Mirosław Warcholak, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Antoni Figurowicz i Przewodniczący Rady i Mer Prawdinska Władimir Aleksandrowicz Bakalin, a 3.04.2013 r. zostało zawarte porozumienie o partnerskiej współpracy przygranicznej pomiędzy Gminą Prawdinsk a Gminą Sępopol podpisane przez Burmistrza Sępopola Grzegorza Muchę i Mera Miasta Prawdinsk Piotra Aleksandrowicza Siedowa. Głównym celem zawartego porozumienia jest wielokierunkowa współpraca dwóch samorządów w zakresie polityki samorządowej i pracy administracyjnej, a także zbliżenie i umocnienie kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu gmin.
W ramach wzajemnego poznania się i współpracy odbywają się spotkania samorządowców celem wymiany doświadczeń. Dzięki specyficznemu położeniu miast partnerskich rokrocznie organizowane są transgraniczne spływy kajakowe rzeką Łyną na trasie Stopki – Prawdinsk, w których uczestniczą przedstawiciele samorządów przygranicznych ze strony polskiej i rosyjskiej. Oba samorządy wyrażają wolę współdziałania i od lat zabiegają o uruchomienie międzynarodowego wodnego turystycznego szlaku i otwarcia przejścia granicznego na rzece Łynie (Ławie).